ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПРОВЕДЕННЯ СЛІДЧОГО ЕКСПЕРИМЕНТУ
Анотація
Курнаєва К. Г. Психологічні основи проведення слідчого експерименту. – Стаття. Статтю присвячено основним психологічним аспектам проведення слідчого експерименту. Автором про- ведено аналіз функціонально-діяльнісних компонентів психологічного аспекту цієї слідчої (розшукової) дії. Визначено основні психологічні особливості слідчого експерименту. Зокрема, відтворення психологічного стану на момент проведення слідчого експерименту не відбувається, що треба враховувати в оцінці його результату. Сформульовано чотири основних важливих поло- ження для його проведення. Підкреслюється, що значущу роль в якісному проведенні слідчого експерименту відіграють індивідуальні якості слідчого. Відображений погляд, що слідчий має діагностувати психологічні особливості інших людей, а також ураховувати психологічні особливості кожного з учасників слідчої дії залежно від їхнього статусу в кримінальному провадженні. Під час проведення експерименту слідчий має залишатися емоційно урівноваженим, не реагувати на провокації та спроби учасників призвести до конфліктних ситуацій, що, як наслідок, може перешкоджати проведеннюслідчої дії. Таким чином, визначено основні елементи структури психологічної діяльності слідчого під час проведення слідчого експерименту. Аргументовано необхідність організації психологічного супроводу слідчого експерименту шляхом залучення кваліфікованого фахівця – спеціаліста-психолога в окремих складних випадках у процесі розслі- дування тяжких та особливо тяжких злочинів. Розглянута процедура проведення слідчого експерименту за участю осіб із фізичними вадами. Обґрунтовується висновок, що задля вирішення усіх завдань слідчого експерименту та отримання бажаного результату його проведення слідчий має не тільки дотримуватись тактичних та процесуальних вимог щодо його проведення, а й враховувати його психологічну складову частину. Таке поєднання сприятиме високоякісній підготовці і проведенню слідчого експерименту.
Посилання
2. Коновалова В.О., Шепітько В.Ю. Юридична психологія : підручник. Вид. 2-ге, переробл. і допов. Харків, 2008. 240 с.
3. Основи загальної та юридичної психології : курс лекцій / Бобечко Н.Р. та ін. ; за ред. В.Т. Нора. Київ, 2011. 224 c.
4. Криміналістика : підручник. / В.Ю. Шепітько та ін. ; за ред. В.Ю. Шепітька. Вид. 4-е, переробл. і допов. Харків : Право, 2008. 464 с.
5. Військова топографія / Кривошеєв А.М., Приходько А.І., Петренко В.М., Сергієнко Р.В. Суми : СумДУ, 2010. 281 с.
6. Калганова О.А., Балицький Т.М. Психологічні особливості слідчого експерименту. Первый независимый научный вестник. 2016. № 6. С. 101–106.
7. Стратонов В.М., Лукашевич В.Г. Відтворення обстановки і обставин події як метод пізнання під час розслідування злочинів : навчальний посібник. Херсон : ХЮІ НУВС, 2002. 192 с.
8. Бєлан С.В., Луценко Т.О. Особливості залучення спеціаліста-психолога у кримінальному процесі. Проблеми екстремальної та кризової психології. 2010. Вип. 7. С. 28–36.