ПРАВОВИЙ МЕНТАЛІТЕТ МОЛОДІ

(НА ПРИКЛАДІ МОЛОДІ УКРАЇНСЬКОГО НАРОДУ)

  • В. С. Кобко-Одарій
Ключові слова: правовий менталітет, молодь, суб’єктна група, дух народу, правосвідомість, правовий менталітет молоді, правові чинники, детермінанти менталітету, індивід

Анотація

Кобко-Одарій В. С. Правовий менталітет молоді (на прикладі молоді українського суспільства). – Стаття.
Статтю присвячено дослідженню правового менталітету молоді. Дана тема є досить актуальною в наш час, оскільки на теренах вітчизняної науки недостатньо розроблено питання правового менталітету молоді. Налічуються праці в яких досліджується саме менталітет, а от дуже мало уваги приділяється вивченню правового менталітету молоді в цілому. Розробка даної теми надасть змогу більш глибше вивчити феном правового менталітету молодих людей та збагатить юридичну науку новими ідеями і теоріями.
Вказано, що правовий менталітет – це своєрідний
«генетичний код» національно-культурної спільноти,
який формується під впливом культурно-історичних,
природно-кліматичних, соціальних, релігійних факторів, що представляє собою сукупність правових архетипів, уявлень, стереотипів, які склалися на рівні колективної свідомості та визначають специфіку правової поведінки.
Встановлено, що теоретичне осмислення феномену
правового менталітету молоді, дозволяє зафіксувати її
здатність трансформуватися під впливом цілого комплекса чинників. Це обумовлено, на фізичному рівні, більш динамічною та нестійкою психікою людей молодого віку.
Запропоновано вважати, що головним засобом усунення дефектів правосвідомості молоді в Україні може бути розробка і реалізація державної програми правового виховання молоді, яка буде забезпечуватись на усіх рівнях соціалізації особи.
Проаналізовано думки вчених щодо правового менталітету і його видів. Та встановлено, що правовиймменталітет є базовим поняттям, яке включає в себе такі підвиди як: правовий менталітет, політичний, економічний, менталітет різних субкультур, суб’єктних груп тощо. Таке розмежування є умовним, що дозволяє більш конкретно та повно дослідити суть даного
явища. Наведено декілька підходів до розуміння правового
менталітету молоді. Так, більшість авторів сходяться
на тому, що правовому менталітету молоді характерні
усі ті риси, що і правовому менталітету народу. Бо останній займає головуюче місце, по відношенню до першого.
На основі отриманих даних автором було встановлено, що украй важливо зберегти ментальне ядро соціальних груп суспільства, забезпечити спадкоємність в передачі кращих традицій, цінностей, звичаїв, культури від старшого покоління до молоді.
Дійшли висновку, що успішне формування якостей індивіда досягається тривалою, спрямованою дією на індивіда, на його характер, звички, засади з метою змінити їх в потрібному напрямі.

Біографія автора

В. С. Кобко-Одарій

кандидат юридичних наук, асистент кафедри загальної теорії права та держави
Національного університету «Одеська юридична академія»

Посилання

1. Мішанова Р. А. Менталітет сучасної молоді і шляхи його формування: дис… канд. філ. наук : 2003.б С. 150.
2. Буяк Б. Молодь як особлива соціально-демографічна група в умовах становлення соціально-правової держави та громадянського суспільства. Наукові записки. В.36. С. 198-209.
3. Кобко-Одарій В.С. Правовий менталітет українського народу: особливості формування та розвитку: дис… канд. юр. наук. Одеса. 2019. С. 230.
4. Думнова Е.М. Менталітет та ментальність в соціокультурному просторі буття молоді. Нв. 2013. С. 292.
5. Паніна Н. Молодь України: структура цінностей, соціальне самопочуття та морально психологічний стан за умов тотальної аномії. Соціологія: теорія, методи, маркетинг. 2001. No1. С. 41 – 48.
6. Мішанова Р.А. Менталітет сучасної молоді і шляхи його формування : дис. ... канд. філ. наук. М. 2003. С. 150.
7. Гдовська Д.П. Правовой нігілізм молоді як соціальна проблема. Державний аграрний університет. Кр. 2010. С. 9-13.
8. Криворучко Ю. Молодь як суспільний чинник формування громадянського суспільства України. Громадянське суспільство як здійснення свободи: центрально-східноєвропейський досвід. Л., 1999.
С. 309 – 316.
9. Мішанова Р.А. Менталітет сучасної молоді і шляхи його формування : дис. ... канд. філ. наук : 19.00.11 / М. 2003. С. 150.
10. Карнаух А. Проблеми молодіжної політикибь в сучасній Україні. Політичний менеджмент. 2005.No 4 (13). C. 63-69.
Опубліковано
2022-06-28